TheEye Tribe

TheEye Tribe 

 

  1. J Titz, A Scholz, P Sedlmeier. Comparing eye trackers by correlating their eye-metric data. Behav Res, Behav Res Methods. 2018;50(5):1853-1863. DOI 10.3758/s13428-017-0954-y.

A tekintetkövetés még messze nem annyira standardizált módszer mint pl. az EEG vagy fMRI, ezért nehéz a mások által kimutatott eredmények reprodukálása. Ennek a problémának az oka többrétű: maga a kísérlet (mérés) kialakítási eltérésén, mérési hibákon túl kézenfekvő lehet az egyes tekintetkövető eszközök eltérő pontossága, a pupillák detektálási különbsége (kör vagy ellipszis), a detektálási algoritmusok eltérései, stb. A gyártók által közölt adatok túlzottan optimisták és általában kevésbé jó irányban korrigálandóak.

A közleményben az EyeTribe 60 Hz és SMI RED 250 120 Hz összehasonlítását végezték.

A korrelációt egyszerűen úgy végezték, hogy a két tekintetkövetőt egymás fölé helyezték el. Állalátámasztást alkalmaztak. PyTribe szoftvercsomagot az EyeTribe-hoz és ioHub-ot az SMI-vel való kommunikációhoz. 64-64 képet és szót mutattak mint stimulust egy 22 collos 1680×1050 képpont felbontású monitoron a vizsgált alanytól 60 cm-re. A képek 800×600 képpont méretűek voltak, 26.9×20.78 látószögnek megfelelő méretben. A szavak változó látószögben mutatkoztak, 30.75 fok horizontális illetve 6.68 fok vertikális maximum látószögértékkel.

Az SMI pontosabban követte a szemmozgást (pupillákat) 93.32% validitással, az EyeTribe ugyanezen értéke 91.47% volt.

A két eszköz közötti korreláció magas volt. Amennyiben a vizsgált alany feje rögzített (áll- vagy homlokrögzítő), az EyeTribe megbízható eszköz a pupillamozgások detektálására.

Az egyik konklúzió, hogy az EyeTribe képes az SMI-vel ekvivalens eredményeket produkálni. Azonban mind az eszköz szetupja, kalibrációja programozásban jártas szakembert igényel illetve nem rendelkezik szofisztikált szoftvercsomaggal az adatok elemzésére, ami megnehezíti a gyakorlatlan felhasználók dolgát az adatok kiértékelésében.

Általános megállapításuk, hogy az Eye Tribe a maga 60 Hz jelfeldolgozó frekvenciájával túl lassú magas minőségű szakkádikus adatok detektálására.

 

  1. J Raynowska, JR Rizzo JR, JC Rucker, W Dai, J Birkemeier, J Hershowitz, I Selesnick, LJ Balcer, SL Galetta, T Hudson. Validity of low-resolution eye-tracking to assess eye movements during a rapid number naming task: performance of the eyetribe eye tracker. Brain Inj. 2018;32(2):200-208.

Video-okulográfiás méréseket hasonlítottak össze az Eye Tribe és az EyeLink 1000 használatával, digitalizált gyors szám-olvasási feladatban (King-Devick teszt), 30 egészséges egyén részvételével.

Az eredmények szerint az Eye Tribe az adatrögzítés közben többször jelveszteséget produkált, valamint nem mindig reprodukálta a szakkádikus fő szekvenciák közötti kapcsolatok típusos alakzatát. Ennek tetejébe, az Eye Tribe adatrögzítés lényegesen kevesebb szakkádot detektált és nagyobb varianciát mutatott az interszakkádikus intervallumokban az EyeLink-hez képest.

Az eredmények birtokában a szerzők óvatosságra intenek az alacsony felbontási képességű tekintetkövető eszközöknek az objektív szakkádikus szemmozgás-elemzéshez történő felhasználásban.

  1. K Ooms, L Dupont, L Lapon, S Popelka. Accuracy and precision of fixation locations recorded with the low-cost Eye Tribe tracker in different experimental set-ups. Journal of Eye Movement Research, 2015; 8:5,1-24.

K Ooms, V Krassanakis. Measuring the Spatial Noise of a Low-Cost Eye Tracker to Enhance Fixation Detection. J. Imaging 2018; 4(8), 96.

 

Eye Tribe 60 Hz és SMI RED 250 60 Hz összehasonlítást végeztek, tekintet-fixálási pontok  pontosságát határozták meg többféle szoftverrel (OGAMA, BeGaze). (tehát nem szakkádikus szemmozgások detektálását végezték)

  Eye Tribe SMI RED 250
Tekintetkövetési módszer non-invazív, képalapú, pupilla szaruhártya tükröződéssel non-invazív, képalapú, pupilla szaruhártya tükröződéssel
Mintavételezési frekvencia 30 Hz vagy 60 Hz 60 Hz vagy 120 Hz
Pontosság 0,5-1,0 fok 0,4 fok
Térbeli felbontás 0,1 fok 0,03 fok
Latencia <20 ms @60 Hz <6 ms
Kalibráció 9, 12 vagy 16 pontos 2, 5, vagy 9 pontos
Működési tartomány 45-75 cm 60-80 cm
Tekintetkövetési felület 40 x 30 cm @65 cm távolságból 40 x 20 cm @70 cm távolságból
Tekintetkövetési tartomány 24” maximum 40 fok horizontálisan, 60 fok vertikálisan
API/SDK C++, C#, Java, a csomagban Ingyenes SDK/API mintakód
Adat kimenet kétszemes tekintetkövetés kétszemes tekintetkövetés

 

Az eredményeket a szerzők ekként foglalták össze:

Az Eye Tribe eszköz értékes az akadémiai kutatásban, ha megfelelő módon használják, az eredmények pontossága és precizitása jó összhangban van a sokkal drágább, elterjedten használt és elfogadott eszközökével, mint pl. az SMI RED 250. Az igazi csapda a „ha megfelelően használják” kifejezésben rejlik, mert több tényező is tönkreteheti a rögzített adatok használhatóságát. Ezek a szetuphoz, a kalibrációhoz, adatrögzítéshez és feldolgozáshoz használt szoftver, amelyek az elterjedt (és drága) rendszerek gyártói által gondos részletességgel kiértékelésre kerültek már korábban és az eszközökkel együtt szállított csomag részeként érhetők el. Az olcsó eszközök nem rendelkeznek ilyesféle csomagokkal, ami jóval gyakoribb hibaforrásokhoz vezethet használatuk során és végsősoron gyengébb minőségű mérési eredményekhez vezethet.

 

  1. S Popelka, Z Stachon, C Sasinka, J Dolezalová. EyeTribe Tracker Data Accuracy Evaluation and Its Interconnection with Hypothesis Software for Cartographic Purposes. Computational Intelligence and Neuroscience, 2016; Article ID 9172506, http://dx.doi.org/10.1155/2016/9172506 .

Az Eye Tribe 60 Hz mintavételezési módban került összehasonlításra az SMI RED 250 120 Hz tekintetkövető eszközzel. Kvalitatív és kvantitatív elemzést is végeztek, kartográfiás olvasási feladatok végzése közben.

A közleményben közölt releváns eredmény a projekt szempontjából, hogy az Eye Tribe megfelelő eszköz kartográfiás feladatok végrehajtásának elemzésében, az SMI RED 250-nel összehasonlítva.

SMI eye-tracking glasses cikkek

 

ML Mele, S Federici. Gaze and eye-tracking solutions for psychological research. Cogn Process (2012) 13 (Suppl 1):S261–S265.

A közlemény áttekintést nyújt a pszichológiai diagnosztikában és kutatásban használható tekintetkövetési alkalmazási lehetőségekről, külön figyelmet szentelve két közelmúltban bemutatásra került SensoMotoric Instruments (SMI) eszköznek (SMI RED-M és SMI eye-tracking glasses). A bemutatásra került alkalmazások egyike sem érinti a projekt szempontjából releváns szakkádikus szemmozgások detektálását és elemzését.

A jelen projekt szempontjából nézve releváns információként az SMI eye-tracking glasses vonatkozásában megállapítást nyert, hogy megbízható kétszemes tekintetkövetésre képes valós időben és előre rögzített adatokra nézve és könnyen integrálható egyéb mobil alkalmazásokkal és szenzorokkal mint pl. EEG és GPS. A rendszer tartalmaz egy mobil adatrögzítő egységet és opcionális szoftvercsomagot (a BeGaze szoftvert).

Az extenzív irodalomkutatás dacára sem sikerült több közleményt találni, amelyben az SMI hordozható tekintéskövető szemüvegével végzett vizsgálatok erdményeiről számoltak volna be. Ennek megfelelően, nem áll rendelkezésre szakirodalmi forrásból használható adat az eszköznek a jelen projekt célkitűzésére történő használhatóságára nézve.

További problémát jelent, hogy az eszköz gyártóját 2017 májusában felvásárolta az Apple. A felvásárlás tényét csupán egy rövid hivatalos sajtótájékoztató kommunikáció közölte. Azóta a gyártó Web-oldala befagyott, gyakorlatilag zéró információt ad a várható további fejleményekről, a már megvásárolt eszközök gyártói támogatásáról, és nem utolsó sorban a felhasználók által használható SDK további életéről és fejlesztői támogatásáról is mélyen hallgatnak.

Ennek megfelelően, az SMI eye-tracking glasses (vagy egyéb SMI tekintetkövető eszköz) alkalmazása a projektben kiemelt kockázatokat hordoz mind a projekt fejlesztési, mind fenntartási időszakára nézve.