Rálátás a halálra a Maslow-lépcsők tetejéről. Részletek Marosán György írásából

Megjelent az ÉS 2020. január 17.-i számában.

…”A halál pedig a fogyasztói paradicsomból való kiűzetés jelképévé vált. Közeledtével – visszatekintve életünkre – sokan teszik fel szorongva a kérdést: ez volt az egész?  A presztizsfogyasztásra programozott ember előtt felrémlik a vég és hirtelen ráébred: vannak dolgok, amiket elszalasztott. Ellenállhatatlanul rátör a vágy: a „végleges” távozás előtt még elérni, megszerezni, átélni dolgokat. Ez szülte meg a „bakkancslisták” divatját. Ahogyan azonban az idő halad előre, szembesül szeretteinek és barátainak körében a demencia félelmetes tüneteivel. Egyre aggódóbban vizsgálja önmagát, jelentkeznek-e már a leépülés ijesztő jelei. És kétségbeesett versenyfutás kezdődik: meddig juthat el e a „bakkancslistában” mielőtt elragadja a halál vagy úrrá lesz rajta a demencia. ….”

…„ A XIX. században világossá vált a fogyasztó társadalom életvitelijének folytatása a földi élet összeomlásához vezethet már belátható időn belül. A „határboldogság” a fogyasztásnövekedés generálta elégedettségjavulás -zérussá válása miatt erre még csak nem is érdemes törekedni. S ha mindez még nem lett volna elég: az átlagos életkor növekedésével egyre többen jutnak el életük hanyatló – fizikai és szellemi leépüléssel jellemezhető – szakaszába. A vég előtti évtizedekre a demencia nyomja rá bélyegét. Ebben a helyzetben a föld több milliárd lakója számára az kínálhat kiutat, ha képessé válnak filozófusként szemlélni sorsukat. ….”

…” Ez – az euthanazia realitásának elfogadásán túl – egy tevékeny, a világot megérteni törekvő, folytonosan a lényeget kereső életforma kialakítására ösztönöz.”….

…” Valamit alkotok tehát. Az évek észrevétlenül múlnak, s ha megöregszem, remélem, boldog, egyszerű és békés életre nézek majd vissza.” … (Edward Bernard)

Fotó: The Bucket List – Official® Trailer